Speaker Powersound
Pruduct Name :
PS-6920
Information
Using Plus One® woofer-cone technology and rugged construction materials plus UniPivot™ tweeter positioning and the I-Mount™ system for the tweeters, Power Sound automotive speakers are the ideal upgrade for any car’s audio system.
| Size: | 6×9″ |
| Impedance : | 4 Ohm |
| Res. Frequency: | 30 Hz – 21 KHz |
| Sensitivity : | 91 dB |
| Rms Power : | 60 W |
| Max Power : | 120 W |
| Voice Coil Size : | 30 mm |
| Magnet : | Ferrite |
| Cone : | kevlar |
| Surround : | Rubber |






